Egipt last minute



Gdy mędrcy się oddalili, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: «Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić».
On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; tam pozostał aż do śmierci Heroda. Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: «Z Egiptu wezwałem Syna mego».
A gdy Herod umarł, oto Józefowi w Egipcie ukazał się anioł Pański we śnie i rzekł: «Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i idź do ziemi Izraela, bo już umarli ci, którzy czyhali na życie Dziecięcia».
On więc wstał, wziął Dziecię i Jego Matkę i wrócił do ziemi Izraela. Lecz gdy posłyszał, że w Judei panuje Archelaos w miejsce ojca swego, Heroda, bał się tam iść. Otrzymawszy zaś we śnie nakaz, udał się w okolice Galilei. Przybył do miasta zwanego Nazaret i tam osiadł. Tak miało się spełnić słowo Proroków: «Nazwany będzie Nazarejczykiem».

Mt 2, 13-15. 19-23

Postaci, wierze i roli Św. Józefa poświęcone były poprzednie rozważania. Dziś pora by napisać kilka słów o … Egipcie. A raczej o wyjściu z Egiptu.

            Egipt… Ze względu na niespokojne czasy trwające tam w zasadzie nieprzerwanie od tzw. Arabskiej Wiosny Ludów, czyli od 2011 roku stracił mocno na turystycznej popularności. Jednak nadal pozostaje często wybieranym kierunkiem urlopowych podróży, trzymając się mocno w pierwszej piątce turystycznych wypraw Polaków.

            Jednak w Piśmie Świętym, choć Egipt stał się celem podróży dwóch Józefów; Józefa, syna patriarchy Jakuba oraz Józefa, męża Maryi i Opiekuna Jezusa, nie był miejscem podróży marzeń. Powód pobytu w Kraju Faraonów był odległy od chęci odpoczynku czy też  zwiedzania – pierwszy z nich trafił tam w wyniku porwania, jako niewolnik, drugi wraz ze rodziną    w obawie przed prześladowaniem i groźbą śmierci z rąk Heroda.

            Egipt w Biblii jest przede wszystkim miejscem niewoli Izraelitów, a wyjście z Egiptu pod wodzą Mojżesza kamieniem milowym historii zbawienia. To podczas wyjścia z niewoli egipskiej Bóg dokonał istnego festiwalu cudów: plagi egipskie, które mały skruszyć opór faraona,  słup ognia i obłoku – znaki Bożej Obecności pośród swego ludu, manna z nieba, woda ze skały, przejście przez Morze Czerwone – efektowny finał wyzwolenia. Wtedy też ustanowiona została Pascha, a krew baranka znacząca odrzwia domów ocaliła domy Izraelitów przed aniołem zagłady, Bóg przekazał Mojżeszowi 10 przykazań i ustanowił Prawo dla ludu Izraela.

        Egipt stał się w nauce Kościoła  obrazem  wszelkiego zniewolenia duchowego, trwania   w grzechu, a wyjście z Egiptu obrazem wyzwolenia z grzechu. W modlitwie brewiarzowej psalm 114 opowiadający o tym wydarzeniu poprzedzony jest wstępem autorstwa Św. Augustyna: „Wy, którzyście wzgardzili tym światem, zrozumcie, że i wy także wyszliście  z Egiptu” – słowo „świat”  zostało tu użyte w znaczeniu często używanym przez Św. Pawła       w swych Listach, jak synonim, obraz  rzeczywistości pełnej grzechu, oddalonej od Boga. Wzgardzenie światem oznacza tu odrzucenie grzechu.

            Obchodzimy dziś  Święto Świętej Rodziny. I z okazji tego Święta, przypadającego w liturgicznym okresie Bożego Narodzenia, wspomniany wyżej Św. Paweł proponuje nam, byśmy z tej okazji dali sobie wzajemnie w naszych rodzinach szczególny prezent, takie last minute na podróż powrotną  z Egiptu:
„obleczcie się w serdeczne współczucie, w dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby ktoś miał coś do zarzucenia drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy. Na to zaś wszystko przywdziejcie miłość… A w sercach waszych niech panuje pokój Chrystusowy… I bądźcie wdzięczni”.

Komentarze

Popularne posty