Czy naprawdę ciasne drzwi?







Jezus przemierzał miasta i wsie, nauczając i odbywając swą podróż do Jerozolimy.
Raz ktoś Go zapytał: «Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?»
On rzekł do nich: «Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie zdołają. Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas, stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: „Panie, otwórz nam!”, lecz On wam odpowie: „Nie wiem, skąd jesteście”. Wtedy zaczniecie mówić: „Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś”.
Lecz On rzecze: „Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy, którzy dopuszczacie się niesprawiedliwości!” Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka i Jakuba, i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a siebie samych precz wyrzuconych. Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym.
Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi».


Łk 13, 22-30


Tydzień temu w Ewangelii Jezus zapowiedział, że Jego uczniowie nieraz będą musieli zająć bezkompromisowe stanowisko, także wtedy, gdy nie spotka to się z akceptacją otoczenia, nawet najbliższego. W dzisiejszym fragmencie Ewangelii, w opowiedzianej przypowieści, Jezus również stawia swym uczniom wymagania. Lecz w cudownie mądry sposób. Punktem wyjścia jest prowokacyjnie zadane Mu pytanie, zarazem sugerujące odpowiedź: «Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?».

Jezus wielokrotnie głosząc Dobrą Nowinę głosił również powszechność zbawienia. Mówił, że każdy, kto przyjmie Jego naukę może być zbawiony, że przyszedł nie tyle do sprawiedliwych, lecz do wszystkich, przede wszystkim do  grzeszników i w tym fragmencie Jezus podejmuje tą słowną grę, w którą wciągnęli Go uczniowie. Nie odpowiada wprost na ich pytanie, zakładające, że tylko jakaś elita zostanie zbawiona, lecz wykorzystuje je do zachęty, słowami: «Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi». Pokazuje w ten sposób, że nikt nie jest wykluczony, że każdy ma szansę, że nikt nie musi się bać, że jest z góry odrzucony, bez względu na to, jaka była „pozycja wyjściowa”. A z drugiej strony mówi też o tym, że nic nie jest z góry przesądzone, że gwarancji nie mają nawet ci, którzy jak się wydaje byli z Jezusem bardzo blisko, którzy, jak mówi, z Nim „jadali i pili”- tak jak Judasz. Tymi słowami wzywa z jednej strony do ufności, a z drugiej strony do pokory.
Równocześnie mówiąc o ciasnych drzwiach oraz o tym, że mimo wszystko będą tacy, którzy zbawienia nie osiągną, Jezus stawia warunki, wymagania, albo raczej mówi o tym, co pomoże to zbawienie osiągnąć, daje przestrogę, dzięki której człowiek nie zejdzie z drogi zbawienia, lecz zawsze będzie wiedział, w jakim kierunku iść.

Ze słów przypowieści: „Odstąpcie ode Mnie wszyscy, którzy dopuszczacie się niesprawiedliwości!” wynika, że warunkiem zbawienia jest bycie sprawiedliwym, a sprawiedliwość w języku Pisma Świętego to świętość. A świętość w najprostszym ujęciu to nie aureola wokół głowy, majestat i wszelka doskonałość, lecz codziennie podejmowany wysiłek, by żyć w jedności z Bogiem, bo tylko On jest święty, by żyć zgodnie ze Słowem Bożym. Świętość, to czasem akceptacja, a czasem, gdy trzeba przekraczanie własnych barier. Jak już zostało wspomniane, nie liczy się stan wyjściowy, bo ten bywa bardzo różny. Liczy się wiara wyrażająca się w zaufaniu pokładanym w Jezusie, w Jego słowach i dziełach.

Świetnie obrazuje to krążący po internecie tekst: „Jakub był kłamcą. Paweł był mordercą. Jonasz uciekał przed Bogiem. Noe upił się. Dawid miał romans. Abraham był stary. Marta była nerwowa. Gedeon był tchórzem. Zacheusz był niski. Eliasz miał myśli samobójcze. Mojżesz jąkał się. Sara była niecierpliwa. Tomasz był niedowiarkiem. Rachab była prostytutką. Piotr wyparł się Chrystusa. Łazarz był martwy”. Tu możesz dodać swoje wady. Jednak nieważne, jaka jest twoja słabość. Ty też, jeśli tylko usłyszysz wołanie, możesz wejść w rzeczywistość Królestwa Bożego przez ciasne drzwi. Przez drzwi, które mają Imię, a imię to brzmi: Jezus!

Komentarze

Popularne posty