Największa przygoda życia







Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie; w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jeruzalem. Wy jesteście świadkami tego. Oto Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie przyobleczeni w moc z wysoka». Potem wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce, błogosławił ich. A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba.
Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jeruzalem, gdzie stale przebywali w świątyni, wielbiąc i błogosławiąc Boga.
Łk 24, 46-53
Pierwszą Księgę napisałem, Teofilu, o wszystkim, co Jezus czynił i czego nauczał od początku aż do dnia, w którym dał polecenia apostołom, których sobie wybrał przez Ducha Świętego, a potem został wzięty do nieba. Im też po swojej męce dał wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym.
A podczas wspólnego posiłku przykazał im nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca:
«Słyszeliście o niej ode Mnie – mówił – Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym».
Zapytywali Go zebrani: «Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela?» Odpowiedział im: «Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami  w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi».
Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy jeszcze wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba».

Dz 1, 1-11

Opis Wniebowstąpienia Pańskiego, podzielony jest pomiędzy dwa dzisiejsze czytania z ksiąg, których autorem jest Św. Łukasz, Ewangelii i Dziejów Apostolskich. Opis z Dziejów Apostolskich jest pełniejszy. Ze względu na swoją treść, mógłby być również częścią Ewangelii. Jego autor zdecydował jednak inaczej, a tekst umieszczony w pierwszym rozdziale Dziejów Apostolskich stał się pomostem między tymi dwoma księgami Nowego Testamentu.

Wniebowstąpienie Pańskie to  koniec pewnego etapu historii zbawienia, następnym razem Jezus publicznie ukaże się dopiero podczas swego następnego przyjścia, nazywanego paruzją  (z greckiego παρουσία, przyjście, pojawienie się), które zakończy już nie etap, lecz całą historię zbawienia. Historię rozpoczętą w raju, w którym człowiek zerwał swą pierwotną więź z Bogiem, a Bóg ostatecznie ponownie ją przywrócił.

W Edenie, jak opisuje to obrazowo Księga Rodzaju, ( Rdz 3, 8) ten związek jest tak bliski, że Bóg przechadza się po ogrodzie, miejscu zamieszkania Adama i Ewy.  W Apokalipsie  Św. Jana  czytamy, że to, co zostało wskutek grzechu utracone, zostanie  przywrócone, Bóg znów zamieszka z człowiekiem, a człowiek z Bogiem. «Oto przybytek Boga z ludźmi:
i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie "Bogiem z nimi”.» ( Ap 21, 3)

Pomiędzy Księgą Rodzaju a Apokalipsą w 73 księgach, zapisana została cała ta historia, obejmująca to co było, to co jest i to co będzie. W formie kronik historycznych, w obrazowych, symbolicznych  opowieściach, kodeksach, w wierszach, poematach, traktatach filozoficznych, proroctwach, w Ewangeliach – relacjach naocznych świadków, epistołach, czyli Listach Apostolskich…

Od Raju poprzez Patriarchów, Mojżesza,  Synaj, Morze Czerwone, zdobycie Ziemi Obiecanej, Sędziów, Dawida, Salomona, królów, niewolę babilońską, Proroków. Wcielenie Syna Bożego, głoszenie Ewangelii, Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie, dziś wspominane Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego za tydzień, postanie i rozwój Kościoła… Po kres czasów. Ponowne przyjście Chrystusa, po nowy  raj, Nowe Jeruzalem… 

Historia   zbawienia … Najbardziej pasjonująca historia, jaką możemy przeczytać. I nie tylko przeczytać. To również nasza osobista historia, nasze życie.  Możemy przez nią przejść biernie. Ale Jezus ma dla nas inną propozycję: « gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami … aż po krańce ziemi». Te krańce ziemi są stale aktualne.
Historia zbawienia … największa przygoda ludzkości. Kto kiedyś nie marzył   o przeżyciu wielkiej  przygody? Co się stało z naszymi  marzeniami? Nieważne, bo właśnie teraz są na wyciągnięcie ręki. Za tydzień świętujemy zesłanie Ducha Świętego. Nie ma lepszego czasu.

Komentarze

Popularne posty