O rutynie, wierze, pamięci i wdzięczności





Jedenastu uczniów udało się do Galilei, na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami:
«Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».

Mt 28, 16-20

            Czy przypadkiem nasza wiara nam nie spowszedniała? Czy wpadliśmy w rutynę? Tyle za nami już Mszy Św., tyle innych rozmaitych nabożeństw… Tyle spowiedzi, tyle wielkich postów, adwentów, świąt rozmaitych, Bożych Narodzeń, Wielkanocy, Bożych Ciał … 

            Tyle życia za nami, według naszej miary, nieważne ile mamy lat, to wrażenie że wszystko już było … Rutyna …Czy dostrzegamy w ogóle, że Bóg działał w naszym życiu?

            To nie nowy problem … Miał go Mojżesz z ludem Izraela, o tym właśnie przypomina nam dzisiejsze pierwsze czytanie z Księgi Powtórzonego Prawa. Dopiero co Izraelici opuścili Egipt wśród zsyłanych plag, dopiero co przeszli przez Morze Czerwone, pili wodę ze skały, jedli mannę .. O co? I nic … Zapomnieli…

            Mojżesz płomiennymi słowami przypomina im o tym: « Czy słyszał jakiś naród głos Boży z ognia, jak ty słyszałeś … ? Czy usiłował Bóg przyjść i wybrać sobie jeden naród…  przez doświadczenia, znaki, cuda i wojny, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem, dziełami przerażającymi, jak to wszystko, co tobie uczynił Pan, Bóg twój, w Egipcie na twoich oczach?

            Nie przemawiał do nas Bóg z ognia, za naszymi plecami fale nie zamykały się nad naszymi prześladowcami, nie zbieraliśmy co ranka manny na pustyni…. Lecz czy to oznacza że Bóg nie przemawiał do naszych serc, nieraz gdy po spowiedzi czuliśmy się tak lekko, jakby wyrosły na skrzydła? Nie wyprowadzał nas z sytuacji bez wyjścia, gdy nagle znajdowało się rozwiązanie?  Nie pomagał nam, gdy brakowało pracy, zdrowia, pieniędzy czy tylko Bóg i my wiemy czego jeszcze?
Przez  co najmniej dwadzieścia siedem wieków, które minęły od spisania Księgi Powtórzonego Prawa natura ludzka ma wciąż te same tendencje do zapominania …

            Co nas różni od starożytnych Izraelitów? Otóż to, że my mamy zupełnie inna relację z Bogiem. Bóg nie przemawiał do nas z ognistego słupa, który towarzyszył im na pustyni, lecz sam Bóg w Jezusie Chrystusie jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata. Bóg, który dla Izraela był Panem,  jest naszym Ojcem, a my jego dziećmi. A na dowód tego otrzymaliśmy Ducha Świętego, Ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: «Abba, Ojcze! »

            Świadomi tego, wsłuchajmy się więc  raz jeszcze w słowa Mojżesza: «Zapytaj dawnych czasów, które były przed tobą, zaczynając od dnia, w którym Bóg stworzył człowieka na ziemi, zapytaj od jednego krańca niebios do drugiego, czy nastąpiło tak wielkie wydarzenie jak to lub czy słyszano o czymś podobnym?

Podziękujmy więc Bogu za te wszystkie cuda Jego miłości do nas: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.

Komentarze

Popularne posty