Kilka słów o władzy

 


Piłat powiedział do Jezusa: «Czy Ty jesteś Królem żydowskim?»

Jezus odpowiedział: «Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?»

Piłat odparł: «Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Co uczyniłeś?»

Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd».

Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?»

Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu».

J 18, 33b-37

Zaczęło się od kuszenia Jezusa na pustyni…To w mateuszowej wersji była ostatnia pokusa, pokusa władzy:  Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych  i rzekł do Niego: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon».  (Mt 4, 8-9) Wynik kuszenia znamy: «Idź precz, szatanie!» Pokusa ta nie  była obca również Jego uczniom: „Jakub i Jan rzekli: «Panie, czy chcesz „a powiemy, żeby ogień spadł z nieba i zniszczył ich?»  Lecz On odwróciwszy się zabronił im. ( Łk 9, 54-55) Uczniowie jak widać sobie nie poradzili, i potrzebna była reprymenda ze strony Mistrza.

I wreszcie dzisiejsza Ewangelia, przewidziana na obchodzoną dziś uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata: «Królestwo moje nie jest z tego świata». Definicja doczesnej władzy autorstwa Króla Wszechświata. Jego przesłanie  dla uczniów wszystkich wieków i tysiącleci, Testament, instrukcja i ostrzeżenie: «Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym». (Mk 10,42-43)

Nie trzeba koniecznie samemu  tej władzy  sprawować. Można się z nią zbratać, zblatować, grzać się w jej zdradzieckich promieniach, dać się sadowić na zaszczytnych miejscach. I nawet się nie zauważyć, jak wróci się z powrotem na pustynię, na której to wszystko się zaczęło, by ujrzeć, że właśnie oddało się pokłon.

Jakie są tego owoce? „Czy zbierają winogrona z cierni albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, ale złe drzewo wydaje złe owoce" (Mt 7, 16-17) Albo z innej strony: «Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu jednego z tych małych. Uważajcie na siebie!» (Łk 17, 1-2)

            Wpatrując się w Jezusa  - Króla Wszechświata,  stojącego przed Piłatem, warto spojrzeć na własne podejście do władzy. Bo każdy przecież ma jakąś władzę. Czy to w Kościele, czy w Państwie, czy  w lokalnej społeczności, w pracy, szkole, rodzinie i w końcu nad swoim własnym życiem.  Dobrze ją wykorzystajmy.

 

 

 

Komentarze

Popularne posty